Arsenal FC logo Arsenal FC

Pobeda Arsenala u velikom londonskom derbiju

arsenalfc | 01 Decembar, 2008 22:54

Fudbaleri Arsenala pobedili su Čelsi na Stamford Bridžu rezultatom 2:1, u velikom derbiju Londona i 15.kola Premijer lige. Velika pobeda svakako, ali bilo bi nekorektno ne spomenuti veliki sudijski propust kod izjednačujućeg gola Arsenala, kada se Van Persi očigledno nalazio u nedozvoljenoj poziciji, zbog čega ova pobeda ne deluje toliko velika koliko bi inače trebala da bude. Za Arsenal svakako pobeda koja ih održava u borbi za titulu, pod uslovom da se promeni pristup utakmicama koje nemaju epitet i značaj derbija i prekine sa rasprodajom bodova. Tim Arsena Vengera je još jednom pokazao da može da pobedi bilo koju ekipu, pobedivši nakon Mančester Junajteda i drugog finalistu prošlogodišnje Lige šampiona, ekipu Čelsija i to na do nedavno godinama neosvojivom Stamford Bridžu i ako se zbog nedostatka kontinuiteta u igri možda ne može i dalje smatrati najozbiljnijim konkurentom za osvajanje Premijer lige, šanse za osvajanje Lige šampiona su sasvim realne, gde trenutna forma nije presudna, nego inspiracija u velikim mečevima.

Bio je to meč izuzetno jakog intenziteta, igralo se borbeno i agresivno sa obe strane, meč u kome nije viđeno puno lepih poteza, izrađenih akcija i velikih prilika za postizanje gola. Prvu šansu imao je Arsenal, u 14. minutu, kada je Vilijam Galas propustio da zahvati odbijenu loptu Čeha posle udarca Seska Fabregasa. Ipak, u 30.minutu, mreža se zatresla na drugoj strani i 1:0 za Čelsi. Pas golmana Manuela Almunije rukom upućen Samiru Nasriju presekao je desni bek Čelsija Žoze Bosingva, uputio oštar centaršut pred gol Arsenala, gde je mladi defanzivac Johan Đuru, u nameri da klizećim startom otkloni opasnost ispred Salomona Kalua, nesrećno loptu usmerio ka svom golu i uhvatio svog golmana na pogrešnoj nozi za srećno vođstvo Čelsija. Sve do 59.minuta nije bilo uzbuđenja, Čelsi je kontrolisao igru i rezultat, Arsenal nije uspevao da dođe do svoje igre i ozbiljnije pripreti i onda je nekako na silu i u stilu Čelsija uspeo da dođe u situaciju (kasnije se pokazalo nedvosmisleno neregularnu) da ozbiljno ugrozi protivnički gol. Robin Van Persi izuzetno jakim i preciznim udarcem desnom nogom koristi takvu šansu i sudijski previd i Arsenal se vraća u život. Posle samo 3 minuta novi težak udarac za Čelsi, ekipu koja je do ove utakmice primila samo 4 gola u prvenstvu. Adebajor je odlično skočio u kaznenom prostoru nakon centaršuta Fabregasa, lopta je došla do Van Persija koji se odlično snašao i lepim udarcem iz okreta, iskoristio za delić sekunde zakasnelu reakciju Frenka Lamparda i pogodio donji levi ugao gola Petera Čeha za novu veliku radost fudbalera Arsenala. U nastavku meča Čelsi je pokušao da izjednači, imao je inicijativu, ali ne i prave prilike, dok je Arsenal na drugoj strani imao priliku u poslednjim minutima utakmice da pobedu učini ubedljivijom, ali je nešto slabiji prijem lopte Denilsona iskoristio Čeh i pravovremenim istrčavanjem osujetio opasnost, tako da je utakmica završena pobedom Arsenala 2:1.